wz

HRADY A ZÁMKY

Mé weby:
astrologie
panovníci Francie

Doporučuji:


Bezděz

raně gotický královský hrad
www.bezdez.cz

Hrad založil jako opěrný bod panovnické moci v severních Čechách král Přemysl Otakar II. Stavba započala po r. 1260 a dokončena v hlavních rysech byla r. 1278. Hrad byl postaven jako pevnost podle nejlepších obranných poznatků té doby. Jádrem stavby byl horní hrad s královským palácem, kaplí a 30m vysokou obrannou věží.
Po smrti Přemysla Otakara II. zde byl i vězněn Václav II se svou matkou. Až do vlády krále Zikmunda byl hrad většinou v držení panovníka, poté byl zastaven a majitelé se často měnili.
K významnějším patřili Berkové z Dubé, Vartemberkové a Albrecht z Valdštejna, který chtěl z Bezdězu učinit jednu z hlavních pevností k ochraně jeho vévodství.
R. 1621 byl hrad vypleněn a vypálen císařským vojskem. V 17. stol. byl hrad používán jako klášter benediktýny.
R. 1785 byl klášter zrušen a hrad se postupně změnil ve zříceninu. První pokusy o záchranu hradu započaly až v 19. stol.
Dnes je hrad státním majetkem a neustále zde probíhají záchranné práce. Bezděz představuje poslední, nejvyspělejší stupeň ve vývoji královských hradů v Čechách ve 13. stol. Zcela výjimečným uměleckým dílem je jednolodní hradní kaple s křížovou klenbou.
(převzato z: www.pametihodnosti.cz )